Про поліклініку

Дорослим

Дітям

Лікарі

Прейскурант

Реєстратура

Контакти

Ортопедична стоматологія

Протезування знімними протезами, включаючи бюльгельні

Однією з актуальних проблем ортопедичної стоматології є протезування дефектів зубних рядів знімними протезами. Пацієнти з частковою втратою зубів старше 50 років складають найбільшу групу осіб, які потребують такого лікування.

У той же час в осіб молодшого віку знімні протези застосовуються також досить часто. Це зумовлено втратою частини зубів внаслідок руйнування карієсом, травм, захворювань тканин пародонту та інших патологій, коли з метою збереження здорових зубів, межуючих з дефектом, переваги віддають знімному протезування, що дозволяє досягти максимального рівня естетики.

Клініка часткової втрати зубів різноманітна, оскільки визначається безліччю факторів, серед яких головними є причини і час втрати зубів, їх кількість і положення в зубному ряду, стан твердих тканин і пародонту зубів, що залишилися, вид прикусу та інші фактори. Важливу роль при цьому грає: вік хворого, супутні захворювання, спадковість, психоемоційний статус пацієнта.

Знання етіології, клініки та патогенезу часткової втрати зубів дозволяє не лише відновлювати втрачені функції, а й запобігати подальшій втраті зубів. Освоєння нових клінічних і лабораторних прийомів протезування підвищує рівень клінічного мислення лікаря та якість ортопедичного лікування.

Крім того, мистецтво протезування дефектів зубних рядів знімними протезами засноване не тільки на доброму знанні теоретичних основ спеціальності лікарем-ортопедом, але і на високій виконавській майстерності, як лікаря, так і зубного техніка.


При протезуванні хворих на часткові знімні протези перед лікарем постає ряд завдань:
  • По-перше - вибір конструкції
  • По-друге - вирішення проблеми фіксації, яке ускладнюється при недостатній кількості зубів, що зберігаються в порожнині рота, а також вибір фіксуючих елементів - утримуючі кламери, опорно-утримуючі кламери, аттачмени, телескопічні коронки, балкова система та інше.
  • По-третє - визначення опорних зубів під фіксуючі елементи (аналіз стану твердих тканин та опорного апарату зубів)
  • По-четверте - визначення жувального тиску
  • По-п'яте – попередження зниження у пацієнтів ефективності жування.
Не менш важливим завданням, що стоїть перед лікарем-ортодонтом, є психологічна підготовка пацієнта, оскільки багатьма з них знімний протез сприймається як атрибут старості.
До знімніх пластмасових протезів може бути складне звикання та можливі негативні наслідки для ясен та опорних зубів. Раціональним виходом у цій ситуації може стати бюльгельне протезування.


В даний час все більшої популярності набуває бюгельне протезування.

Це пов'язано з різким якісним стрибком у їх виробництві, що обумовлено появою нових матеріалів, що допомагають зробити конструкцію бюгельного протезу легкою, ажурною та у багатьох випадках непомітною для сторонніх очей. Такі протези зручні, гігієнічні та пацієнти користуються ними із задоволенням. Бюгельний протез (походить від німецького слова "Bugel", що в перекладі означає "дуга"). є такою конструкцією знімного зубного протеза, яка дозволяє використовувати для опори не тільки ясна, а й власні зуби. У бюгельного протеза компактніший вигляд, він досить зручний, довговічний і міцний. Застосовується як сучасна альтернатива частковому знімному пластмасовому протезу тоді, коли в силу клінічної ситуації вже неможливе виготовлення незнімних мостоподібних протезів. При цьому, у порівнянні з пластмасовими знімними протезами, у бюльгельного протезу спосіб передачі жувального навантаження ближче до фізіологічного.
Займаючи мінімальне протезне ложе, бюгельні протези значною мірою знижують порушення смакової, тактильної температурної чутливості, а також промови в період адаптації до протезів, володіючи при цьому високою жувальною та естетичною ефективністю.

Показання до використання тієї чи іншої конструкції визначаються в першу чергу кількістю втрачених зубів, станом пародонту, ступенем деформації зубних рядів і альвеолярного відростка, видом прикусу, віком і станом здоров'я пацієнта.


Вибір конструкції часткових знімних протезів.


  • Частковий знімний пластмасовий протез - основна його частина це пластмасовий базис, на якому кріпляться штучні зуби та кламери. Базис протеза розташовується на альвеолярних відростках та твердому піднебенні та передає на них жувальний тиск. Кламмера - це фіксуючі елементи і можуть бути сталеві (з декоративним покриттям або без), суцільнолиті, ацеталеві, може бути фіксація на телескопічних коронках.
  • Бюгельний суцільнолітий протез - складається з дуги, базисів зі штучними зубами, опорно-утримуючих кламерів або замкових кріплень (аттачменів). Протезування бюгельними протезами показано при одно- та двосторонніх кінцевих дефектах, комбінованих, а також включених дефектах, коли протипоказані мостоподібні протези.
  • Ацеталеві протези- переваги даних протезів у тому, що для їх встановлення немає необхідності покривати опорні зуби коронками, приносять менше дискомфорту, оскільки займають меншу площу в ротовій порожнині в порівнянні з частковими акриловими протезами, опорні елементи (кламера) виготовляються під колір зубів і не травмують емаль опорних зубів.
                                    


Повні знімні протези

Протезування при повній відсутності зубів і особливо на нижній щелепі – одна з найскладніших проблем ортопедичної стоматології, оскільки втрата всіх зубів призводить до значних змін лицьового скелета. Тому велике значення має врахування всіх цих особливостей та змін, а саме – ступінь атрофії та особливості будови щелепних кісток та альвеолярних відростків, ступінь податливості слизової оболонки, стан та місце прикріплення м'язів, т.к. всі ці анатомічні умови впливають на фіксацію (утримання протезу в стані спокою та при розмові) та стабілізацію (під час функції жування) протезів на беззубих щелепах.
Всі зубні протези є високотехнологічними виробами, тому вони не дешеві, а в процесі експлуатації потребують спеціального догляду. Залежно від матеріалів, з яких виготовлені протези, та від конструкцій самих протезів – існують певні вимоги щодо догляду за ними.
 
Всі ці питання повинні бути обговорені лікарем та пацієнтом у процесі ортопедичного лікування.

 

Статтю написала
дікар - стоматолог
Васильєва Світлана
Вікторівна


Детальніше про лікаряЗаплануйте Ваш візит

-->