Стоматит. Причини стоматиту. Симптоми стоматиту. Лікування стоматиту Дніпро.
Стоматит – найпоширеніше захворювання ротової порожнини, що супроводжується такими симптомами, як:
- набряклість слизової оболонки порожнини рота
- підвищується слиновиділення
- кровотеча ясен і утворення нальоту
- з'являються виразки та ерозія
Види стоматитів:
- Алергічний стоматит
- Афтозний стоматит
- Хронічний рецидивуючий герпетичний стоматит
- Виразково-некротичний стоматит Венсана
Характерні прояви стоматиту:
- овальні та круглі виразки у порожнині рота невеликого розміру;
- прояв на слизовій порожнині рота невеликого жовтого чи білого нальоту;
- поява кровоточивості ясен;
- неприємний смак у роті.
Зміни, що відбуваються на слизовій оболонці порожнини рота, часто є найпершими симптомами захворювань внутрішніх органів і систем організму або інфекційних захворювань. Також у порожнині рота можуть проявлятися побічні ефекти лікарських засобів, які приймаються пацієнтами за показаннями загальносоматичної патології. Нерідко симптоми в ротовій порожнині випереджають клінічні прояви основного захворювання (наприклад залізодефіцитна анемія, В-12 дефіцитна анемія).
Що спричиняє стоматит? Провокувати стоматит можуть різні фактори, наприклад:
- патології органів шлунково-кишкового тракту;
- генетична схильність;
- неякісні зубні протези, через які відбувається постійне травмування слизової оболонки ротової порожнини;
- захворювання нейрогенної природи;
- авітаміноз;
- шкідлива звичка – куріння;
- неправильний безконтрольний прийом ліків, особливо антибіотиків;
- незадовільна гігієна ротової порожнини;
- використання неякісних засобів індивідуальної гігієни ротової порожнини (неякісні зубні пасти, зубні порошки, ополіскувачі).
Чому потрібно лікувати стоматити? Чим же небезпечний стоматит?
Досить часто люди з різних причин - через тотальну нестачу часу, економію бюджету або просто через небажання звернутися до стоматолога-пародонтолога починають займатися самолікуванням захворювання. Гіркі наслідки такого самолікування не змушують довго чекати. Досить швидко невелике почервоніння переходить у складнішу форму стоматиту, з'являються нові симптоми захворювання на стоматит і відбувається сильне погіршення стану як порожнини рота, так і якості життя людини.
1. Катаральний стоматит – є найпоширенішою формою стоматиту, що досить добре піддається лікуванню на початкових стадіях захворювання. Патологія супроводжується набряком слизової оболонки, неприємним запахом з порожнини рота, підвищується слиновиділення, окремими елементами ураження. Якщо не розпочати лікування захворювання стоматит на цій стадії, то вже через пару тижнів від початку захворювання, настає погіршення стану та ускладнення захворювання.
2. Виразковий стоматит (виразково-некротичний стоматит Венсана) – є більш тяжкою формою захворювання. В цю форму може перейти катаральний стоматит, якщо не розпочати вчасне лікування. При настанні у пацієнта цієї стадії стоматиту досить велику площу порожнини слизової рота покривають виразки та ерозії. У хворого відбувається набряк ясен, починається кровоточивість ясен, що супроводжується неприємним запахом. Захворювання супроводжується погіршенням загального стану організму пацієнта, підвищується температура тіла.
3. Афтозний стоматит характеризується появою афт – круглі виразки, що утворилися на почервонілих ділянках слизової оболонки. І тут необхідно бути особливо уважними. Цей вид стоматиту на першій стадії досить просто переплутати зі звичайною застудою. Симптоми дуже схожі – відбувається підвищення температури, збільшення лімфовузлів.
4. Кандидозний стоматит. У цьому випадку запалення слизової оболонки порожнини рота викликане грибком роду Candida і супроводжується білим нальотом, сухістю в роті, почуттям печіння в ділянці язика та всієї ротової порожнини.
5. Герпетичний стоматит. Локалізується на червоній облямівці, характеризується появою групи дрібних бульбашок, що злилися на гіперемованій набряковій підставі, нерідко з переходом на шкіру. Висипанням передує загальне нездужання, субфебрильна температура тіла.
Для встановлення діагнозу необхідна інформація з правильно зібраного анамнезу та ретельного клінічного обстеження.
Лікар – стоматолог повинен виявити перелік загальносоматичних захворювань пацієнта та всіх прийнятих ним лікарських препаратів.
Огляд починають з оцінки зовнішніх даних (шкіри обличчя, шкіри рук, слизової оболонки порожнини носа, очей) вже на момент опитування пацієнта. Це допомагає в оцінці клінічної ситуації в ротовій порожнині і в диференціальній діагностиці з подібними проявами, для складання плану додаткових методів дослідження.
Охопивши всю клінічну картину в цілому, зв'язавши всі отримані дані, лікар-стоматолог може поставити остаточний діагноз і вибрати правильну тактику лікування.
У нашій стоматологічній поліклініці No1 Ви можете, звернувшись до лікаря пародонтолога, пройти повну діагностику з виявленням усіх причин, які сприяли появі патології – стоматит та пройти індивідуальне лікування під контролем лікаря. Після цього лікар пародонтолог порекомендує Вам програму профілактики, щоб не було повторення захворювання.
Статnю написала
лікар - стоматолог
Федорук Яна
Валеріївна