Про поліклініку

Дорослим

Дітям

Лікарі

Прейскурант

Реєстратура

Контакти

Терапевтична стоматологія

Пришийковий карієс

Пришийковий карієс - різновид карієсу, що виникає в придісневій зоні, що називається шийкою зуба. Шийка зуба – область, де коронкова частина зуба, перетворюється на корінь зуба. Ця патологія може жодним чином не проявлятися, аж до моменту, коли людина починає відчувати біль. Цей вид карієсу небезпечний тим, що патологія розвивається досить швидко, вражаючи кореневі канали зуба і як наслідок можлива втрата зуба.
Що сприяє виникненню пришийкового карієсу, чому це захворювання виникає у такому незвичайному місці.
Для того, щоб розібратися в цьому питанні, трохи ознайомимося з будовою зуба. Верхня видима частина зуба – коронкова, складається з дуже міцної тканини емалі. Емаль служить надійним бар'єром, що виконує роль захисника зуба. Під емаллю знаходиться дентим. Дентим складається з безлічі трубочок, які у свою чергу роблять його м'яким, уразливим. Корінь зуба складається повністю з дентиму, але розташовується у щелепі. Тому, коли низка умов призводить до витончення та руйнування емалі або відбувається травмування зубо-ясенної сполуки, то дентим втрачає свій захист і не маючи можливості «опиратися і обороняться», починає руйнуватися.

Які фактори можуть сприяти виникненню пришийкового карієсу:

 • Погана гігієна ротової порожнини. Коли людина нехтує елементарними правилами гігієни, - не чистить зуби як мінімум 2 рази на день, не до кінця вичищає зуби, робить це не правильно, користується старою або не правильною зубною щіткою (сильно м'якою або сильно жорсткою).
 • Надмірне вживання їжі, яка рясніє великою кількістю легко ферментованих вуглеводів, зокрема сахарози, якими багаті солодкі газовані напої, алкоголь, солодкі соки, цитрусові.
 • Наявність у людини проблем ендокринного характеру
 • Прийом деяких медикаментозних препаратів
 • Неправильний прикус, який провокує перевантаження зубів, що веде до утворення тріщин в емалі.
Розвиток такого каріозного процесу, як пришийковий карієс в більшості випадків розвивається непомітно, з появи невеликої біленької цятки, без будь-яких неприємних відчуттів. Але, якщо ви побачили у себе подібне, зверніться до лікаря-стоматолога негайно, так як цей процес розвивається далі і призводить до наступних симптомів:
 • Емаль в області шийки змінює забарвлення у бік світлішого або темнішого.
 • На шийці зуба з'являється каріозна порожнина.
 • Виявляється чутливість – на механічну дію, на температурні чи хімічні подразники.


Лікування пришийкового карієсу.

Спосіб лікування пришийкового карієсу залежить від ступеня карієсу та індивідуальних характеристик.
У разі початкової форми пришийкового карієсу – коли на зубі виявилася світла або темна пляма – доцільно застосувати консервативний метод лікування з використанням фторування та ремінералізації. При цьому поверхня зуба обов'язково має бути очищена від нальоту – проведення професійного чищення зубів.
При поверхневій середній та глибокій стадії пришийкового карієсу лікування здійснюється методом пломбування. Труднощі в процесі лікування можуть виникнути в тому випадку, коли вогнище розташоване дуже близько до ясна або під яснами. У саму область пломбування може потрапити волога чи кров із пошкодженої частини ясен. Сама процедура, пломбування карієсу пришийка, здійснюється так само, як і при звичайному карієсі.


Профілактика пришийкового карієсу.

У профілактику пришийкового карієсу входять кілька простих, відомих більшості правил. Але саме їх виконання дає чудові шанси уникнути цієї патології:
 • Щоденне правильне та ретельне очищення зубної порожнини. Чистити зуби необхідно щонайменше 2 рази на день. Вранці, після сніданку та ввечері – перед сном. Дуже важливо правильно підібрати як зубну пасту, так і зубну щітку. Міняти зубну щітку необхідно 1 раз на 2 місяці, не рідше. У деяких випадках потрібне ще й використання зубної нитки, щоб видалити залишки їжі у важкодоступних місцях.
 • Зубний наліт починає формуватися вже перші години після вживання їжі. Тому важливо після кожного прийому їжі, так само очищати ротову порожнину від залишків їжі.
 • Вуглеводи, які містяться у великій кількості в солодкому та борошняному, дуже погані не лише для фігури, а й для зубів. Звичайно, ідеально взагалі відмовитися від їхнього вживання. Але, якщо Ви хоча б обмежите вживання продуктів, що містять велику кількість вуглеводів, а ваші перекушування будуть складатися зі здорової їжі з мінімальним вмістом цукру та борошняного – це вже буде чудово, і принесе лише користь здоров'ю Ваших зубів.
 • Стоматологи рекомендую збільшити вживання корисної грубої їжі. Фаворитами є яблука та морквина – продукти корисні вітамінами, дозволяють поповнити їх запас в організмі, а також допомагають очистити зуби у процесі пережовування цих продуктів.
 • Лікар-стоматолог, може порекомендувати Вам відвідати таких фахівців, як терапевт, гастроентеролог, ендокринолог. Рекомендуємо вас прислухатися до поради лікаря.
 • І дуже важливим етапом підтримки здоров'я Ваших зубів є обов'язкове профілактичне відвідування лікаря-стоматолога 1-2 рази на рік. Метою візиту є профілактика та виявлення захворювання на початковому рівні. Профілактика включає: проведення професійної гігієни порожнини рота, ремінірелізації. Професійна гігієна ротової порожнини дозволяє зняти зубний наліт, зубні камені. Ремінералізація – підвищує міцність зубної емалі, лікує початкову стадію карієсу. А якщо все ж таки варто поставити пломбу, то краще це зробити не затягуючи, оскільки таке покращить життя та здоров'я ваших зубів.


Нагадуємо, жодна стаття чи сайт не зможуть поставити правильний діагноз.

Потрібна консультація лікаря!

Статтю написала
лікар - стоматолог
Бачинска Тамара
Леонідівна


Детальніше про лікаряЗаплануйте Ваш візит

-->